Robert Zawada

Robert Zawada (ur. 29 stycznia 1967r. w Świdniku) - kapitan rezerwy, pilot Wojska Polskiego, sejmowy ekspert lotniczy.

Do ukończenia szkoły podstawowej wychowywał się w Świdniku - polskiej kolebce lotnictwa śmigłowcowego.

Jako szkołę średnią wybrał Liceum Lotnicze w Dęblinie, w którym to mieście spędził kolejne osiem lat, kończąc Liceum Lotnicze w roku 1986 oraz Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą na kierunku „pilot śmigłowca” w roku 1990. W tym czasie latał na szybowcach, samolotach Zlin-42, PZL-110, TS 11 "Iskra", śmigłowcach Mi-2, Mi-8, Mi-17.Po promocji trafił do lotnictwa Marynarki Wojennej, gdzie spędził 16 lat.

Początkowo wykonywał loty na śmigłowcach ratownictwa morskiego Mi-14PS, biorąc udział w wielu akcjach ratowniczych nad Bałtykiem oraz w międzynarodowych ćwiczeniach ratowniczych w całej Europie. W 1995 r. przeszkolił się na śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ.

W roku 2000 Marynarka Wojenna RP otrzymała w darze od Amerykanów 2 fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry. Fregaty miały być wyposażone w wielozdaniowe śmigłowce pokładowe "SH-2G" "Superseasprite". Dowodzenie kluczem tych śmigłowców, jak i całym Lotnictwem pokładowym MW powierzono kpt. Zawadzie.

W roku 2003 brał udział w szkoleniu lotniczym w "Kaman Corporation" w USA, Bloomfield, Connecticut, gdzie wyszkolił się do poziomu instruktora oraz oblatywacza.Po powrocie do kraju brał udział w wielu rejsach na pokładzie fregat, między innymi w Zespole Sił Stałego Reagowania NATO (SNMG1) jako dowódca Grupy Lotniczej.Wielokrotnie prezentował możliwości śmigłowców MW na różnego rodzaju pokazach w kraju i za granicą.

Jako przedstawiciel Dowództwa Marynarki Wojennej RP brał udział w obradach grup roboczych lotnictwa pokładowego, jak i samolotów patrolowych w kwaterze głównej NATO w Brukseli oraz różnego rodzaju konferencjach, między innymi w konferencji logistycznej dotyczącej doposażenia śmigłowców SH-2G "Program Management Review" USA Jacksonville na Florydzie.

We wrześniu 2006 odbył swój pożegnalny lot w lotnictwie wojskowym i odszedł na wcześniejszą emeryturę.

W 2007 r. podjął pracę w Lufthansa Systems Poland, gdzie pracuje do dziś.

Od 2009 roku jest sejmowym ekspertem lotniczym. Komentuje na bieżąco w mediach wydarzenia związane z lotnictwem i szkoleniem pilotów.

Związane skrzydła. Dlaczego polskie samoloty spadają. Raport pilota

Zaczęło się od serii katastrof. Najpierw CASA, potem Bryza i wypadek Mi-24. Wszystkie te katastrofy spowodowane były błędami załóg wykonujących loty. To były błędy na pierwszy rzut oka niedopuszczalne: brawura, niedouczenie, lekceważenie przepisów. Gdyby to był jeden wypadek, można by powiedzieć, że akurat ci piloci byli słabo wyszkoleni. Robert Zawada to kapitan rezerwy, pilot Wojska Polskiego, sejmowy ekspert lotniczy. Jako ekspert (konsultant) nadzwyczajnej podkomisji sejmowej do spraw zbadania procesu szkolenia lotniczego w Siłach Zbrojnych RP odwiedził wiele jednostek lotniczych, aby odpowiedzieć na pytanie: „Co jest nie tak ze szkoleniem polskich pilotów?”.

Autor: Robert Zawada

Data wydania: 2011-08-17

Cena: 34.90 zł

Until November

Nie oceniaj książki po okładce, głosi słynne przysłowie. A jednak wciąż łapię się na tym, że sięgam po rozmaite powieści wiedziona instynktem mojego wzroku. „Until November” to właśnie taka publikacja, ...

ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com (DEPRECATED), 2017-10-23

Until November

Po tajemniczym wypadku November wyprowadza się z Nowego Jorku, ucieka przed despotyczną matką i tajemnicą z przeszłości. U boku ojca pragnie znaleźć bezpieczeństwo i spokój. Nie spodziewa się, że los przygotował dla niej ...

zaczytanaksiazholiczka.blogspot.com, 2017-10-21