Niszowa, niepoważna pisanina dla prawdziwych fanatyków? Na szczęście postrzeganie literatury fantasy już dawno nie ma z tym stwierdzeniem nic wspólnego. Ten gatunek to dziś naprawdę potężna siła na rynku wydawniczym, a kolejne serie nawiązują do takich klasyków jak twórczość J.R.R. Tolkiena czy Ursuli le Guin. Po fantasy coraz częściej sięgają czytelnicy w różnym wieku, również młodzież. Czego młodzi ludzie szukają w książkach tego typu? Poznaj literaturę fantasy dla młodzieży Wydawnictwa BeYA!

Dlaczego nastolatki czytają fantastykę?


Literatura fantasy cieszy się ogromną popularnością wśród młodziezy. Skąd ta fascynacja literaturą fantastyczną? Może się zdawać, że chodzi przede wszystkim o odskocznię od rzeczywistości i codziennych problemów, których współczesne nastolatki mają coraz więcej. Ale czy na pewno właśnie tego szuka młodzież? Mroczny świat fantasy rzadko kiedy kusi pluszowością, a jego bohaterami rządzi raczej strach niż przyjemna adrenalina pchająca ich w kolejne fantastyczne przygody. Okrucieństwo, którego nie powstydziłby się sam George R.R. Martin, autor sagi Gra o tron, i przerażające stwory rodem z najgorszego horroru są we współczesnym fantasy dla młodzieży na porządku dziennym, a mimo to ta literatura przyciąga coraz więcej fanów.

 

 

Fantasy młodzieżowe to nie tylko rozrywka.


Psychologowie wskazują, że nastolatki szukają w fantasy nie ucieczki, lecz… zrozumienia. Utrata bliskiej osoby, rozbicie rodziny, trudne relacje z najbliższymi, konieczność nagłego wejścia w dorosłość i przyjęcia na swoje barki obowiązków rodziców – te kłopoty to często tylko wierzchołek góry lodowej. Fantasy daje nastolatkom szansę spojrzenia na swoje problemy z innej perspektywy i utożsamienia się z bohaterami na zupełnie innym niż dotychczas poziomie, sprawiając, że świat rozrysowany w tekście staje się równocześnie daleki i bardzo, bardzo bliski.
Coraz więcej autorów nurtu fantasy sięga zresztą po bardzo rozbudowane narzędzia kreowania własnego świata, szczegółowo opracowując rozmaite niuanse funkcjonowania tej alternatywnej rzeczywistości. Nowe zasady, zwyczaje i mechanizmy stają się nie tylko konstrukcją samą w sobie, lecz nawiązaniem do naszych rytuałów i wierzeń – także tych najbardziej współczesnych, wyrosłych z popkultury ostatnich lat – i pozwalają spojrzeć na nie krytycznym okiem.

Okładka Przyciąganie

(druk)

12,90 zł 42,90 zł(-70%)

(12.90 zł najniższa cena z 30 dni)

Okładka Uciekając przed przeznaczeniem

(druk)

26,94 zł 44,90 zł(-40%)

(22.45 zł najniższa cena z 30 dni)

Literatura fantastyczna dla młodzieży Wydawnictwa BeYa


Szczegółowo opracowany świat przedstawiony to znak rozpoznawczy powieści fantasy, które ukazują się nakładem Wydawnictwa beYA. W naszej ofercie znajdzisz powieści takie jak "Urząd do spraw dziwnych" Mateusza Cieślika oraz "Uciekając przed przeznaczeniem" Zuzanny Bandosz. Cieślik buduje swoje uniwersum, inspirując się tkanką miejską – akcja jego debiutu literackiego toczy się pod Krakowem, a świat przedstawiony zdaje się nie odbiegać od znanych nam realiów, dopóki w sąsiedztwie głównej bohaterki Sary nie pojawiają się tajemniczy animowie, którzy mogą mieć wiele wspólnego z niewyjaśnionym dotąd zniknięciem matki dziewczyny.
Z kolei Bandosz, która kontrakt z wydawcą zdobyła, promując swój tekst na TikToku i w ten sposób zapewniając sobie zainteresowanie tytułem, prowadzi aż czworo głównych bohaterów przez pieczołowicie skomponowany świat wygnańców przepełniony kreaturami kierowanymi instynktami i żądzami. Każdy z nich realizuje własne cele i własne plany na przyszłość, lecz gdy przypadek każe im zawrzeć osobliwy sojusz, mogą z tego wyniknąć prawdziwe kłopoty…

 

Okładka Pierwsza iskra. Seria Szept ognia i popiołu

(druk)

29,94 zł 49,90 zł(-40%)

(25.00 zł najniższa cena z 30 dni)

Okładka Urząd do Spraw Dziwnych

(druk)

26,94 zł 44,90 zł(-40%)

(25.00 zł najniższa cena z 30 dni)

Zeus. Królestwo Oriona. Tom 1 Autor: Emilia J. Lee

 

Warto także poznać dwie najnowsze książki fantasy "Pierwsza Iskra" Justeene Ruston, "Akademia Magii" Marii Bujak oraz "Zeus. Królestwo Oriona" autorstwa Emilii J.Lee. Młodzieżowe fantasy szybko wspina się w rankingach najpopularniejszych autorów i tytułów tworzonych z myślą o nastolatkach i młodych dorosłych. Co czyta młode pokolenie? Warto się przekonać!