Wattpad od kilku lat staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnego rynku czytelniczego, ale również sprawdzonym sposobem na debiut literacki i przeniknięcie do tak zwanego mainstreamu. Na czym polega fenomen tego portalu i dlaczego tyle mówi się o „hitach z Wattpada”?

Co to jest Wattpad i do czego służy?

Wattpad jest niczym innym jak portalem umożliwiającym użytkownikom publikowanie, czytanie i komentowanie tekstów literackich: opowiadań, wierszy, fan fiction i innych gatunków. Dla wielu osób jest to jedyny sposób na to, by podzielić się swoimi historiami z czytelnikami i choć do serwisu przylgnęła łatka wylęgarni tekstów niskiej jakości, to warto zauważyć, że korzystają z niego tacy giganci współczesnej literatury jak Margaret Atwood.

Portal ma za sobą prawie dwudziestoletnią historię, ale dziś Wattpad to nie tylko miejsce do publikacji książek. Zachęceni sukcesem Anny Todd, autorki serii After, która po publikacji swoich tekstów na Wattpadzie zdobyła kontrakt z tradycyjnym wydawnictwem i zarobiła miliony na kolejnych odsłonach sagi, twórcy serwisu zajęli się nowymi projektami. Wattpad Studios współpracuje ze studiami filmowymi, tworząc ekranizacje najbardziej poczytnych książek na Wattpadzie (w ten sposób powstała np. seria filmów The Kissing Booth), z kolei program Wattpad Books działa jako alternatywa dla tradycyjnego rynku wydawniczego i wykorzystuje zaawansowane oprogramowanie, by wytypować gorące tytuły i przewidzieć trendy czytelnicze.

 

Okładka Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię

(druk)

26,94 zł 44,90 zł(-40%)

(26.94 zł najniższa cena z 30 dni)

Okładka Burn the Hell. Runda czwarta

(druk)

29,94 zł 49,90 zł(-40%)

(29.94 zł najniższa cena z 30 dni)

Okładka Amethyst. Of course, Sir

(druk)

29,94 zł 49,90 zł(-40%)

(29.94 zł najniższa cena z 30 dni)

 

Czy warto publikować na Wattpad?

Serwis Wattpad jest popularny tylko na rynku amerykańskim? Bynajmniej! W Polsce ten portal pokochały nastolatki szukające autentycznych historii, z którymi może utożsamiać się młode pokolenie. I u nas najbardziej poczytni autorzy mają szansę na współpracę z dużym wydawnictwem, które pomoże im zaistnieć na tradycyjnym rynku i spełnić marzenia o własnej książce. Tą drogą podąża coraz więcej młodych pisarzy, których przyszłość w branży zapowiada się naprawdę obiecująco. Jakie hity polskiego Wattpada ukazały się ostatnio nakładem wydawnictw?

W styczniu swoje premiery miały dwie powieści Wydawnictwa beYA: The First Devil Zuzanny Kulik i Ognista tajemnica autorki skrywającej się pod pseudonimem Vanila. Obie zgromadziły na Wattpadzie sporą publikę – ponad 200 000 wyświetleń – a młodzież pokochała te intrygujące historie. The First Devil opowiada o relacji Eleny i Nathana, bad boya o iście diabelskim usposobieniu, który najpierw zamienia życie dziewczyny w piekło, a potem w wyniku niespodziewanego splotu okoliczności musi stać się jej znienawidzonym obrońcą. Z kolei Ognista tajemnica, której autorkę obserwuje na Wattpadzie ponad 3000 użytkowników, to historia osiemnastoletniej Adeline i jej rozpaczliwych starań powrotu do normalności po latach traumy. Na drodze do szczęścia staje jej jednak znajomość z mrocznym i równie poturbowanym przez życie jak ona chłopakiem. Niechciana wspólna tajemnica na zawsze zwiąże tych dwoje ze sobą, a skutki tych wydarzeń odbiją się dalekim echem…

 

Okładka Ognista Tajemnica

(druk)

14,90 zł 49,90 zł(-70%)

(14.90 zł najniższa cena z 30 dni)

Okładka The first devil

(druk)

26,94 zł 44,90 zł(-40%)

(26.94 zł najniższa cena z 30 dni)

 

Wattpadowe hity w księgarniach warto śledzić bez względu na nasz wiek i upodobania czytelnicze. Rośnie nam zupełnie nowa siła, która trafia przede wszystkim do młodego pokolenia, a każdy, komu bliskie są problemy i zagadnienia polskiego rynku wydawniczego, powinien wiedzieć, co w trawie piszczy.