Jest temat, o którym się nie mówi... Czy wiesz, że aż 25% osób czytających e-booki i audiobooki przyznaje się do pobierania ich z nielegalnych źródeł? Gdyby dodać do tego drugie tyle, które się do tego nie przyznaje, mamy ogromną grupę korzystającą z nielegalnych źródeł elektronicznych wersji książek. Ruszyła kampania Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie mająca na celu edukowanie czytelników szukających informacji na temat możliwości pobierania i udostępniania plików elektronicznych. 

 

Z badań internautów prowadzonych przez Polską Izbę Książki oraz serwis Lubimyczytać.pl wynika zatrważający wniosek - co najmniej jedna czwarta czytelników ebooków pobiera je z nielegalnych źródeł. W związku z tym Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie stworzyło kampanie, w którą zaangażowało twórców takich jak Mariusz Szczygieł, Elżbieta Cherezińska, Vincent Serverski, Krzysztof Gosztyła, Paulina Jurga, Magdalena Witkiewicz, Tomek Michniewicz i inni pisarze oraz artyści.

Zobacz spot reklamowy:

 

Spot ma za zadanie podnieść świadomość na temat istotności spawdzenia źródła pochodzenia plików ebook czy audiobook. Czy wiesz, jak i gdzie można legalnie nabyć książki elektroniczne? Piractwo książek elektronicznych to drażliwy temat – w najróżniejszych dyskusjach ludzie stosują mnóstwo wymówek, aby usprawiedliwiać „niską szkodliwość” kradzieży plików z internetu, udostępniania e-książek, a często podkreślają brak świadomości naruszeń. Twórcy spotu oddali głos autorom i odsyłają do strony czytamisluchamlegalnie.pl, na której można znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących internautów pytań. 

Po co ta kampania? 

Podstawowym działaniem stowarzyszenia jest edukacja. Niestety bardzo często w sieci można spotkać zapytania o możliwości pobierania i udostępniania plików elektronicznych. Dla sporego grona czytelników nie jest jasne czym jest prawnie określony "dowolny użytek" lub czy można udostępniać w social mediach nagrania czytanej książki. Na stronie stowarzyszenia w FAQ zebrane zostały odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. 

Kto bierze udział w kampanii?

Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie zostało założone w 7 grudnia 2021 roku. Tworzą je następujące podmioty związane z branżą książki: Nasza Księgarnia, Warbook, Elibri, Audioteka, Wydawnictwo Literackie, Platforma Dystrybucyjna Wydawnictw, Agora, Publio, Woblink, Legimi, Wydawnictwo Media Rodzina, Prószyński Media, serwis Lubimyczytać, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Helion, Wydawnictwo Publicat, Wydawnictwo Zysk i S-ka oraz mecenas Michał Kubanek. Podstawowym celem stowarzyszenia walka z nielegalną produkcją i dystrybucją treści podlegających ochronie prawnoautorskiej, interwencje prawne oraz promocja dobrych praktyk. Stowarzyszenie służy też informacją i zapleczem prawnym, a teraz również edukuje, prowadząc akcje społeczne. 

kampania społeczna czytam i słucham legalnie

 

Gdzie znaleźć informacje o legalnych źródłach książek elektronicznych?

Kontaktowy mail do Stowarzyszenia: kontakt@czytamisluchamlegalnie.pl

Strona: www.czytamisluchamlegalnie.pl

Profil Stowarzyszenia na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=zdGzW3xwwHU

Instagram: https://www.instagram.com/cs_legalnie/

Facebook: https://www.facebook.com/cslegalnie