Dzień Ojca to wyjątkowe święto, które stwarza idealną okazję do obdarowania ukochanego rodzica wartościową książką. Tato inspirował Cię przez całe dzieciństwo, a teraz przyszedł czas, kiedy możesz się za to odwdzięczyć. Dbając o Tatę podaruj mu mądrą książkę, która poszerzy jego horyzonty, zainteresuje nowym tematem lub pozwoli zgłębić jego pasje. Pamięć o najbliższych jest niezwykle ważna, więc nie czekaj z prezentem do ostatniej chwili. Dla spóźnialskich przygotowaliśmy kilka interesujących ebooków. Oto kilka książkowych propozycji na prezent na Dzień Ojca.

 

1. „Teoria wszystkiego, czyli krótka historia wszechświata” Stephen Hawking

Teoria wszystkiego czyli krótka historia wszechświata Stephen Hawking książka Idealna pozycja dla pasjonatów nauki i osób o niezaspokojonej ciekawości świata.
Po co komu teoretyczne wywody? Naukowcy mają nadzieję, że dzięki teorii uda się odkryć, czy wszechświat powstał według jakiegoś sensownego projektu, czy jest po prostu dziełem przypadku. Jedni twierdzą, że to rzucanie się z motyką na słońce. Inni zaś uważają, że spójna i jednolita kwantowa teoria grawitacji, opisująca wszystkie cechy kosmosu i procesy w nim zachodzące, stanowi klucz do zrozumienia wszechświata oraz miejsca, jakie zajmuje w nim człowiek. Dlatego właśnie nazwano ją teorią wszystkiego.
„Teoria wszystkiego” to seria krótkich i pasjonujących wykładów jednego z najsłynniejszych naukowców XXI w. – Stephena Hawkinga. Referuje on historię wszechświata od samych jego narodzin w chwili Wielkiego Wybuchu. W interesujący sposób i z poczuciem humoru opowiada o tym, jak człowiek postrzegał kosmos setki, a nawet tysiące lat temu, i jak nasza wiedza stopniowo ewoluowała - od Arystotelesa, przez Kopernika i Galileusza, aż po Newtona, Einsteina i Hubble'a. Wyjawia, jak odkryto, że wszechświat wcale nie jest statyczny, lecz nieustannie się rozszerza, a także przewiduje konsekwencje tego procesu. Zdradza najściślej chronione tajemnice czarnych dziur, o których mówi, że badanie ich jest jak szukanie czarnego kota w piwnicy pełnej węgla.
A to dopiero początek całej zabawy... Każdy głodny wiedzy o świecie będzie zachwycony tą książką!

 

2. „Wałkowanie Ameryki” Marek Wałkuski (ebook)

Książka Wałkowanie Ameryki Marek Wałkuski Propozycja prezentu dla Ojców uwielbiających podróże i poznawanie różnych kultur.
Książka napisana przez Marka Wałkuskiego – korespondenta Polskiego Radia, który opisuje swoje przemyślenia na temat Ameryki. Odpowiada na często zadawane pytania czy USA to światowe supermocarstwo czy kolos na glinianych nogach? Ostoja wolności i demokracji czy dżungla, w której ludzie sami wymierzają sprawiedliwość? Przystań dla imigrantów czy miejsce, gdzie przybysze z zagranicy są obywatelami drugiej kategorii? Neutralne światopoglądowo państwo czy kraj fanatyków religijnych?
Jakie naprawdę są Stany Zjednoczone? I jacy są Amerykanie? Inteligentni, życzliwi, otwarci, bezpośredni i optymistyczni? A może niedouczeni, zarozumiali, ograniczeni, nietolerancyjni i aroganccy? Otwarci na świat czy zaściankowi? Pewni siebie czy zakompleksieni?
W charakterystyczny dla siebie, dowcipny i przenikliwy sposób autor opowiada o życiu w Stanach Zjednoczonych i specyfice tego wielkiego kraju, z jego ogromną powierzchnią, liczbą mieszkańców, różnorodnością kulturową, kontrastami społecznymi i wyzwaniami, jakie Ameryka stawia przed przybyszem z Europy. Książka obowiązkowa dla wszystkich, którzy wierzą w „American Dream”.

 

3. „Dezinformacja. Były szef wywiadu ujawnia metody dławienia wolności, zwalczania religii i wspierania terroryzmu” Lt. Gen. Ion Mihai Pacepa, Prof. Ronald J. Rychlakt (ebook)

Książka Dezinformacja Mocna pozycja ukazująca niezwykle niebezpieczne mechanizmy działania krajów totalitarnych. Niestety prawdziwa…
Dezinformacja to ukochane narzędzie wszystkich reżimów świata. Kryje się w niej szczególne niebezpieczeństwo: ludzie pozbawieni dostępu do prawdziwych informacji stają się bardzo podatni na manipulację. Z łatwością można im wmówić każdą bzdurę i skierować ich gniew w dowolnym kierunku.
Najlepszym przykładem potęgi dezinformacji jest wpływ, jaki na rządy i społeczeństwa wolnego świata wywierał ZSRR, gdzie do perfekcji opanowano jej zasady. Gigantyczny aparat zakłamywania historii, fabrykowania „dowodów”, oczerniania ważnych osób, grup etnicznych czy nawet całych krajów, podburzania przeciw innym i wywoływania nienawiści funkcjonował od czasu rewolucji październikowej aż po koniec zimnej wojny... A właściwie funkcjonuje nadal. Warto poznać historię, by wiedzieć co może spotkać nas w teraźniejszości.

 

 

4. „Sekrety szpiegów. Techniki, które pomogą Ci zachować czujność i przetrwać w sytuacji zagrożenia” Jason Hanson (ebook)

Książka sekrety szpiegów Jason Hason Bardzo interesująca książka, która pomoże uniknąć niebezpiecznych zdarzeń. Pozycja, która nauczy jak być „o krok do przodu” przed groźnymi sytuacjami.
Sytuacje kryzysowe to coś, co zwykle uważamy za kłopoty innych ludzi, dopóki nie przytrafiają się one nam samym albo komuś z naszego bliskiego otoczenia. A kiedy już się nam przytrafią, zwykle bezradnie załamujemy ręce i zastanawiamy się, co można było zrobić inaczej albo dlaczego doszło do bezsensownej tragedii. A może warto podejść do tego inaczej, racjonalnie? I nauczyć się działać tak, by zminimalizować ryzyko? Może warto „na sucho” przećwiczyć techniki, które niejednemu uratowały już życie? Przeczytaj tę książkę, aby dowiedzieć się, co robić, by uniknąć katastrofy życiowej — oraz jak działać pewnie i skutecznie w stanie silnego stresu.
Autor tego bardzo życiowego podręcznika jest byłym agentem CIA, który wielokrotnie musiał wydostawać się z ciężkiej opresji podczas trudnych misji. W pewnym momencie ze zdziwieniem odkrył jednak, że jego umiejętności i techniki przetrwania mogą przydać się najróżniejszym ludziom w życiu codziennym — i zaczął ich nauczać. Jason Hanson nie próbuje przekonać, że należy skakać ze spadochronem z płonącego samolotu albo w sekundę uwalniać się z kajdanek. Wystarczy uważnie rozglądać się dookoła, racjonalnie określać ryzyko i zagrożenie, unikać konfrontacji i być przygotowanym na to, że niespodzianka może czekać za rogiem. To wszystko naprawdę działa i może uratować życie...

 

5. „Energia i cywilizacja. Tak tworzy się historia” Vaclav Smil

Książka energia i cywilizacja, tak tworzy się historia Vaclav Smil Ciekawostek o naszej cywilizacji nigdy za wiele. Pasjonująca historia rozwoju ludzkości przez pryzmat wykorzystania energii. Warto to wiedzieć!
Energia jest warunkiem wszystkiego. Energia ukształtowała Ziemię przez ruchy płyt tektonicznych i doprowadziła do bujnego rozwoju niezliczonych form życia. Wszystkie te ekosystemy i układy troficzne zależały od przepływu energii i ona modyfikowała je w ograniczonym stopniu. Ten prastary układ został zmieniony przez człowieka: jedyną istotę, która, używając intelektu, systematycznie ujarzmiała i wykorzystywała różne formy energii. Epokowe odkrycia niemal zawsze miały związek z energią i konsekwentnie wpływały na rolnictwo, przemysł, wojny, ekonomię, urbanizację, sposób życia, politykę czy środowisko.
W tej książce - monumentalnym dziele wybitnego myśliciela - znajdziemy dogłębne, szczegółowe i równocześnie panoramiczne wyjaśnienie znaczenia ludzkich zdolności przetwarzania energii w odniesieniu do działania mechanizmów kulturowego i cywilizacyjnego postępu w ciągu ostatnich 10 tysięcy lat. Przedstawiono tutaj szeroką gamę metod, których użyła ludzkość, aby zmusić energię do napędzania rozwoju, i zarazem konsekwencje tych procesów: wpływ rosnących możliwości wykorzystania coraz większych ilości energii na życie człowieka. Publikacja ta w oryginalny, a przy tym mądry sposób poszerza horyzonty i pozwala spojrzeć na historię ludzkiej cywilizacji z zupełnie innej perspektywy.

Jesteśmy przekonani, że każda z tych pozycji jest idealnym pomysłem na prezent na Dzień Ojca. Książki te są wciągającymi lekturami, które oprócz rozrywki przyniosą dużo nowej i przydatnej wiedzy. Wybierz jedną z propozycji i obdaruj ukochanego Tatę w ten ważny dla niego dzień!