Czas na zaczytane wakacje. Jeśli tak jak my nie wyobrażasz sobie wakacji bez książki - sprawdź nasz ranking literatury Young Adult na lato 2023. Książki młodzieżowe YA biją rekordy popularności na całym świecie. Skąd taki trend? Ten rodzaj powieści pozwala czytelnikowi na identyfikację i utożsamienie się z bohaterami, porusza ważne tematy związane z dorastaniem, jednocześnie pomagając młodym ludziom lepiej zrozumieć siebie i świat, w którym żyją. Sprawdź nasz ranking najlepszych powieści YA na wakacje i odkryj fenomen tej literatury. 

Miłość i sztuka ponadczasowe połączenie 

książka każdego lata płakałam Natalia FromuthJako pierwszą wakacyjną polecajkę książkową, chcemy przedstawić najnowszą powieść Natalii Fromuth. "Każdego lata płakałam" to historia nastoletniej Diany Sparks zakochanej w teatrze. Na razie gra w szkolnych przedstawieniach, choć od epizodycznych ról przeszła już do tych najwazniejszych, głównych postaci. W marzeniach jednak dziewczyna wybiega znacznie dalej ― chciałaby wystawić własną sztukę. Bohaterka dąży do swojego celu i co roku, dwudziestego pierwszego czerwca, w pierwszy dzień lata, wyczekuje wiadomości z teatru w Londynie. Czeka na potwierdzenie, że oto wreszcie jej pomysł został zaakceptowany i na szanownych stołecznych deskach będzie mogła wystawić swój dramat. Niestety, Dianę regularnie spotyka rozczarowanie.

Lato poprzedzające ostatnią klasę szkoły średniej ma przynieść upragniony przełom. Z Londynu przychodzą dobre wieści ― sztuka Diany uzyskała aprobatę. Czy to oznacza, że wreszcie będzie mogła przygotować spektakl, o jakim marzy? Niekoniecznie. Na odtwórców ról w sztuce wyznaczeni zostają nie ci uczniowie, których ona sama by wybrała. Co gorsze, scenicznym kochankiem Diany ma być tajemniczy Charlie Foster. Chłopak nie pała miłością do teatru, za to jego matka jest gotowa ponieść wszelkie koszty związane z wystawieniem przedstawienia. Wszystko po to, by uchronić syna przed powtarzaniem klasy. Dla ambitnej Diany to zdecydowanie zbyt słaba motywacja do pracy... Lekka i przyjemna opowieść o nastoletniej pasji i kiełkującym uczuciu. 

Bestsellerowa Monika Rutka na wakacje 

Książka the wave Monika Rutka Wydawnictwo BeyaTrylogii The Chain składającej się z powieści Spark, Flame i Ashes raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz czas na nowość jednej z najpopularniejszych autorek literatury YA Moniki Rutki. "The Wave" to wciągająca, nieco tajmenicza historia osadzona w latach 50. XX wieku, której akcja rozgrywa się w Brighton. Młody weteran wojnenny Herman Jones planuje kontynuować swoją słuzbę dla kraju i wstępuje do brytyjskiej policji. Pomóc ma mu w tym Clarence Langfort, wpływowy znajomy ojca, który ma wprowadzić w nową ścieżkę kariery. Biznesmen zaprasza obu Jonesów do swojego domu na kolację, by omówić warunki jego ewentualnego wsparcia. Tam Herman poznaje córki Clarence'a - Janette i Florence.

Rozmowy układają się po myśli przyszłego stróża prawa. Wieczór zapowiada się przyjemnie. Wszystko się jednak zmienia, gdy do uszu mężczyzn dobiega krzyk żony gospodarza... Herman jeszcze nie wie, że oto nastała chwila, w której będzie musiał podjąć najtrudniejszą decyzję w całym swoim życiu. Że to właśnie on będzie musiał zadecydować o losie młodej dziewczyny. Tym samym, owa młoda dziewczyna również nie spodziewała się, że od tej jednej decyzji zależeć będzie cała jej przyszłość...

Kontynuacja ognistej trylogii

Książka Ognista Przeszłość VanilaW wakacje świetnie sprawdzą się serie wydawnicze lub kontynuacje znanych już historii. Doskonałym wyborem będzie powieść "Ognista Przeszłość" autorstwa polskiej młodej autorki piszącej pod pseudonimem Vanila Adeline i Jonathan przeżyli wspólnie lato i… to by było na tyle. Del pokochała za dwoje, zrobiła wiele dla tego uczucia, a była gotowa poświęcić jeszcze więcej. Właściwie była w stanie poświęcić dla niej absolutnie wszystko. Co otrzymała w zamian? Prócz ogromu bólu niewiele, jednak dalej marzyła, by to, co zrodziło się między nią i Nathanem, w magiczny sposób się powtórzyło. Zraniona, nienawidziła i tęskniła jednocześnie. Kochała swoją ognistą przeszłość, a zarazem była przepełniona żalem do człowieka, który na moment stał się jej całym światem

A przecież Jonathan ją ostrzegał. Mówił wyraźnie, by nie zakochiwała się w takich facetach jak on. Adeline nie posłuchała. Teraz, kiedy to, co było między nimi, dobiegło końca, gdy kończyło się lato w Virginia Beach, Del musi się na nowo nauczyć żyć bez osoby z którą obiecała sobie ,,na zawsze’’. Czy to w ogóle możliwe? Czy to realne w mieście na tyle niedużym, że z pewnością będą na siebie wpadać? 

Spokojne, senne, amerykańskie miasteczko

Książka My Beloved MonsterCzy może być bardziej wakacyjna powieść niż ta, której akcja dzieje się w niepozornym, cichym miasteczku w USA... a zaraz potem wszystko zaczyna się twrząść w posadach? "My Beloved Monster" autorstwa Marty Łabęcekiej to esenecja wakacyjnej, świeżej i wciągającej powieści Young Adult. Przenieś się do Norwood - najspokojniejszego miejsca na świecie. Tutaj wszyscy mieszkańcy znają się doskonale, byli świadomi radości i smutków swoich sąsiadów, spędzali razem czas, przyjaźnili się ze sobą. W tym miasteczku w Karolinie Północnej nigdy nie dzieje się nic złego. Dorośli wypowiadali te słowa z dumą i spokojem, młodzież z pewną irytacją i nudą

Wszystko zmieniło się w dzień, w którym Chadwick Myers - "złote dziecko" i najpopularniejszy uczeń w szkole, postanowił ten spokój zburzyć i wymierzył broń w swoich najlepszych przyjaciół. Nieobecność w szkole jego dziewczyny Holly Wilson uczyniła ją w oczach wszystkich współwinną okrutnej zbrodni, w wyniku której miasteczko Norwood znalazło się nagle na pierwszych stronach gazet w całej Ameryce. Co się kryło za straszliwym czynem ukochanego Holly? Czy Chadwick Myers naprawdę był takim potworem, za jakiego mają go teraz mieszkańcy Norwood? Sięgnij po tę najnowszą powieść i dowiedz się prawdy.

Zapach ostatnich dni wakacji 

Książka ostatni dzień lata Aleksandra Muraszka wydawnictwo BeYaCzas na "Ostatni dzień lata" - na szczęście tylko tytułowy. Powieść młodzieżowa autorstwa Aleksandry Muraszki to ciepły i wzruszający romans, który zostanie w sercu czytelnika na długi czas. Poznaj historię Evelyn, która była przekonana, że dla innych jest niewidzialna i nikt nie zwraca na nią uwagi. Po śmierci rodziców, pogrążona w żałobie, zamknęła się na świat i zbudowała wokół siebie mur. Lubiła tę samotność. Jeden dzień i jedna zła decyzja wywróciły nagle jej życie do góry nogami, a właściwie zrobił to Laurent. Nowy uczeń w szkole, który wiedział o niej zbyt dużo... Dziewczyna z dnia na dzień przestała być jedynie częścią tłumu. Stała się czyimś wszechświatem. Dokładnie tym, czego nigdy nie chciała. 

Wraz z przybyciem Laurenta do mojego świata wdarły się kolory. Przegonił ciemne chmury i obudził do życia słońce. Ogrzał pogrążoną w smutku Evelyn i jej zmarznięte, skostniałe ciało. Sprawił, że zaczęła czuć. Czuć coś więcej niż tylko własne potrzeby. I tak, zdawała sobie sprawę, że nie brzmi to realnie, a bardziej jak opowieść z książki, ale taka była prawda... To powieść o dwóch sercach, które nie chciały bić dla nikogo, a zaczęły bić dla siebie nawzajem.

 

Dajcie koniecznie znać w komentarzach lub na naszych social mediach, które książki z tej listy zabieracie ze sobą na wakacje. Napiszcie też inne Wasze ulubione tytuły, jesteśmy bardzo ciekawi!