O czym jest książka Start a Fire? Poznaj fenomen Kasi Barlińskiej aka Pizgacz.

Młoda autorka Katarzyna Barlińska, szerzej znana pod pseudonimami Pizgacz lub P.S. Herytiera zawładnęła listami książkowych bestsellerów trylogią „Hell”. Wraz z początkiem jesieni 2022 w przedsprzedaży ukazała się kolejna część historii Victorii i Nathaniela „Burn the Hell. Runda trzecia”, a w mediach społecznościowych znowu zawrzało.

  • Start a Fire – jak się to wszystko zaczęło?

Katarzyna Barlińska zaczęła pisać trylogię „Hell” w wieku piętnastu lat. Skąd taki pomysł? Pizgacz w jednym z wywiadów przyznała, że chciała napisać coś czego sama nie umiała znaleźć w dotąd przeczytanych historiach. Pragnęła napisać powieść o stosunkach międzyludzkich, które są co prawda mroczne i destrukcyjne, ale jakże prawdziwe. I to był strzał w dziesiątkę! Historia Vic i Nate’a zachwyciła nie tylko nastoletnie czytelniczki, gdyż po Start a Fire sięgnęli także dorośli. Początkowo Pizgacz publikowała swoją książkę rozdział po rozdziale na serwisie Wattpad. Kilkumilionowa liczba odsłon każdej z części spowodowała, że finalnie w styczniu 2022 roku „Start a Fire. Runda pierwsza” wydana została w formie książki przez Wydawnictwo Editio Red i Wydawnictwo BeYa z Grupy Wydawniczej Helion.

Start a Fire Runda Pierwsza P.S. Herytiera Pizgacz Katarzyna Barlińska

  • Trylogia Hell – co wpłynęło na jej popularność?

Wattpadowa autorka pod pseudonimem Pizgacz szybko osiągnęła ogromny sukces. Powieści „Start a Fire” i kolejne części trylogii wzbudziły ogromne emocje wśród czytelników. Skąd ten rozgłos? Kasia Barlińska przede wszystkim pisze prawdziwie. Gdy zaczęła tworzyć, była w wieku swoich postaci i razem z nimi dorastała. Prawdziwy, żywy język, przemyślenia nastolatków pisane przez rówieśniczkę – czytelnicy pokochali tę autentyczność. Internet zalały cytaty z książki Pizgacza. Tysiące wpisów na Twitterze, Instagramie i Tik Toku opatrzone zostały hashtagami #pizgaczhell, a ona sama pozostała jednak w cieniu. Unika splendoru i nie pokazuje swojej codzienności na social mediach. Autorka inspiracji szukała w codziennym życiu. Jej postaci są wielowymiarowe dzięki obserwacji i słuchaniu przez pisarkę ludzi wokół siebie. Czerpanie z prawdziwych sytuacji i prawdopodobnych scenariuszy, połączone z fikcyjnymi postaciami zaowocowało nieprawdopodobnie autentyczną i wciągającą fabułą.

Start a Fire Runda Druga P.S.Herytiera Pizgacz Katarzyna Barlińska

  • Vic i Nate – tragiczni bohaterowie w powieści młodzieżowej.

Historia opowiedziana w Trylogii Hell, to opowieść trudnej i mrocznej relacji dwójki nastolatków. Victoria to całkiem zwyczajna siedemnastolatka, uczęszczająca do renomowanego liceum. Wszystko jednak się zmienia, gdy na jej drodze staje czarnooki Nathaniel, uczestnik nielegalnych walk. Opowieść snuje się powoli z dnia na dzień, autorka skupia się szczególnie na codzienności, na emocjach, na duszy swoich bohaterów. Pizgacz z doskonałą precyzją opisuje na pozór zwykłe życie nastolatków. Mamy też czas by dogłębnie poznać psychikę bohaterów. Dzięki takim zabiegom młodzi czytelnicy mogą utożsamić się z postaciami i ich życiem, a dorośli zrozumieć nastoletni świat. Trudna relacja Victorii i Nathaniela nie raz powoduje ciarki, łzy i poczucie, że tak nie powinien wyglądać związek dwójki ludzi. I słusznie. Autorka niejednokrotnie podkreśliła, że jej bohaterowie uwikłani są w toksycznej i złej relacji, której w życiu zdecydowanie wszyscy powinniśmy unikać.

Burn The Hell Runda trzecie P.S. Herytiera Pizgacz Katarzyna Barlińska

  • Czy warto sięgnąć po „Start a Fire”?

Nie trzeba być nastolatką by wciągnąć się w historię miłości głównych bohaterów SAF. Trylogia Hell będzie doskonałą lekturą dla wszystkich fanów powieści nurtu New Adult i romansu nastoletniego. Trudne tematy poruszane w książce mogą być powodem do głębokich refleksji, a ogromny rozgłos i popularność serii Pizgacza jest tego niepodważalnym dowodem. Wpisy na Twitterze opatrzone hashtagiem Pizgacz niejednokrotnie trafiają na listę najbardziej popularnych tematów w Polsce. Ostatnim razem w sieci zawrzało, kiedy autorka opublikowała zakończenie całej trylogii na platformie Wattpad. Tysiące fanów zostało absolutnie poruszonych i zszokowanych rozwiązaniem całej historii, ale cóż – każda opowieść musi mieć swój koniec. Tymczasem pozostaje czekać na kolejne części wydane pod marką Editio Red i Wydawnictwo BeYa, by przekonać się czym Kasia Barlińska zaskoczy swoich czytelników.